Leigh GRIFFITHS dvěma parádními góly prohnal Angličany

Už při hymnách bylo jasné, jak moc bude Hampden Park prožívat utkání kvalifikace MS mezi Skotskem a Anglií. Bouřlivý pískot při anglické hymně dával najevo aktuální rozpoložení Skotů nejen vůči fotbalistům soupeře, ale vůbec celém Anglii. Samotný zápas pak dlouho postrádal branek. Závěr však byl strhující a Hampden Park málem zažil velký vítězný večer. Hlavní slovo si vzal útočník Celticu Leigh GRIFFITHS! Ovšem do mezinárodních zápasů nastoupili i jiní hráči Bhoys. V Glasgowě se dlouho hrálo bez branek, za výběr Gordona Strachana nastoupil od úvodních minut hned kvintet hráčů Celticu: brankář Gordon, obránce Tierney, záložníci Brown a Armstrong a útočník Griffiths. Na střídačce pak zůstal Forrest. A každý z hráčů Bhoys byl v zápase vidět. Gordon předvedl několik velmi dobrých zákroků, Tierney pak ve 30. minutě vykopával míč z brankové čáry. Armstrong aktivní hrou podporoval ofenzívu. A Scott Brown? Klasicky dokázal přiostřit, byť tentokrát viděl žlutou kartu již ve 3. minutě. Zápas ale dohrál i přesto, že v druhé půli také rozdal několik tvrdých soubojů.

No a pak Leigh Griffiths. Ten odehrál velmi dobré utkání, ve kterém neúnavně hýřil pohybem, napadáním a prokázal, jak obrovský má momentálně fyzický fond. A samozřejmě potvrdil i to, že jeho přímé kopy jsou obrovským nebezpečím pro soupeře. Anglie vedla v Hampden Parku 1:0, když se v 87. minutě postavil k exekuci přímého kopu Griffiths a krásným obloučkem jej poslal nechytatelně pod břevno Hartovy branky.

Nadšením jásající Hampden Park ještě netušil, co se bude doslova za pár desítek vteřin. To si znovu postavil Griffiths míč k hranici šestnáctky a poslal jej z přímého kopu tentokrát k druhé tyči Hartovy branky – 2:1! Skotsko bohužel vedení neudrželo, i tak však sehrálo s Anglií velmi kvalitní zápas.

Před pár dny to byl bývalý Griffithsův spoluhráč, brankář Fraser Forster, kdo Angličany varoval před formou útočníka Celticu. Ten, byť mu letos v klubu vyrostla silná konkurence v podobě francouzského bombarďáka Dembelého, ukázal velké skotské národní srdce. A zatímco ještě pět minut před koncem by Skotsko určitě bralo remízu, po dvou trefách a pozdním vedení nakonec dělba bodů nese pachuť zklamání. „Emoce se ve mně mísí. Dokázali jsme, že máme na to uhrát dobré výsledky s kýmkoliv. Jsem šťastný, i za ostatní kluky. Ale nechci být vnímán jako národní hrdina, který mohl pro Skotsko získat tři body. A to jsme bohužel nedokázali, urvali jsme jen jeden, ale cenný bod,“ prozradil po zápase šestadvacetiletý Griffiths, který se stal hlavním terčem zvídavých novinářů.

„Musím se přiznat, že jsem byl v extázi, když jsem dal druhý gól. Bylo to fantastické, toužil jsem skočit mezi diváky. U toho prvního přímáku jsem si řekl, že to dám. A ten druhý? Tam jsem dostal míč rovnou do ruky, že když jsem dal jeden, tak ať jdu a pošlu jim do branky i druhý gól. A pak, když dal Kane na 2:2, tak jsem prostě jen klesl na kolena.“

mladí skotové porazili českou devatenáctkU

Na prestižním turnaji v Toulonu se v zápase o třetí místo střetl výběr Skotska do 20 let s českými hráči do 19 let a nakonec zvítězil 3:0. Na výhře v zápase se podíleli i hráči Celticu, v brance se objevil, poprvé v turnaji, Ross Doohan, od začátku utkání nastoupili i Aiden Nesbitt, Anthony Ralston a Joseph Thomson. Do hry se podíval i Jamie McCart.

Mezinárodní zápasy se ale hrály již i během týdne. V páteční kvalifikaci v Estonsku chyběl v nominaci Belgie obránce Dedryck Boyata. To Mikael Lustig proti Francii nastoupil a mohl tak slavit překvapivé vítězství švédského národního týmu, který doma zdolal galského kohouta výsledkem 2:1.

Méně důvodů k radosti měl Emílio Izaguirre, jehož Honduras nestačil, dle očekávání, na Mexiko a prohrál na půdě soupeře 3:0. Zadák Celticu odehrál celé utkání. Pozici favorita naopak v jiném zápase středoamerické kvalifikace MS neustála Kostarika, za kterou odehrál celý duel proti Panamě Cristian Gamboa. V utkání gól nepadl.

O parádní trefě Toma Rogice proti Saúdské Arábii se toho napsalo již dost, právě brankou hrdiny finále FA Cupu z Hampden Parku vyhráli Aussies nad arabským státem 3:2 a přiživili výrazně šance na přímý postup na MS.

Mladí Francouzi si pozvali na přípravné utkání Kamerun a porazili jej 3:1, Moussa Dembelé naskočil do zápasu v 68. minutě.

A na závěr ještě v rychlosti k souboji českého národního týmu v Norsku. Asi fanda Celticu neměl problém postřehnout, že za domácí celek nastoupili dva hráči, kteří v minulosti oblékli dres Bhoys. Tak schválně, napíšete do komentářů správná jména?

 

Jeden komentář

Připojit se ke konverzaci

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.