Kdo je FC Alaškert? Celtic zná soupeře pro LM

Skotský mistr Celtic FC narazí v 1. předkole Ligy mistrů na arménského šampiona, výběr FC Alaškert Jerevan. Tým, který byl založen v roce 1990, prožil během své krátké historie již mnoho zvratů a těžkých chvil, v roce 2000 dokonce zanikl. Teď však Alaškert oslavil třetí mistrovský titul v řadě a může se těšit na nejvěhlasnějšího soupeře ve své evropské klubové historii – tedy na Celtic. Představme si arménského mistra blíže.

Alaškert z Martumi

Na břehu Sevanského jezera se nachází město Martumi, kde v roce 1990 vznikl fotbalový klub Alaškert. Dvě sezóny hrál nižší, tehdy ještě sovětské fotbalové soutěže. V roce 1992 se stal účastníkem nově vzniklé nejvyšší arménské ligy, ale v soutěži neuspěl, skončil poslední a klub následné čtyři sezóny v ligové struktuře chyběl. Nevyšel ani návrat v roce 1998, klub skončil šestý, tabulku uzavíral. V následujícím roce se klub soutěže opět neúčastnil a v roce 2000 byl klub rozpuštěn.

VSTŘÍC LEPŠÍM ZÍTŘKŮM

Po jedenácti letech pauzy se na obzoru objevil Bagrat Navojan, obchodník z Martumi, který klub znovu postavil na nohy. Do arménské nejvyšší ligy vstoupil tým v sezóně 2012/2013 a hned ligu vyhrál. A na začátku nové sezóny byl tým oficiálně přemístěn z Martumi do Jerevanu.

Následující dva ročníky tým musel na titul zapomenout, nejprve skončil Alaškert až osmý, v sezóně 2014/2015 povýšil na čtvrté místo. Od té doby se ho však marně snaží ligoví soupeři sesadit z trůnu. V posledních třech sezónách klub vyhrál nejvyšší soutěž a pokaždé si vybojoval právo účasti v evropských pohárech. Zajímavostí je, že klub nikdy výrazněji neuspěl v domácím poháru, do finále se poprvé dostal až v uplynulém ročníku. Tam však podlehl Gandzasaru Kapan po penaltách.

V Evropě tým vyřadil i FC St. Johnstone

Alaškert vyhlíží svou čtvrtou účast v evropských soutěžích. V té vůbec první, v sezóně 2015/2016, narazil jerevanský tým na FC St. Johnstone a skotský tým nakonec po výsledcích 1:0 doma a 1:2 venku překvapivě postoupil. V druhém předkole však Alaškert prohrál 3:0 na půdě Kairat z Kazachstánu, výhra 2:1 v odvetě na postup nestačila.

V následných sezónách se Alaškert objevil v předkolech Ligy mistrů, dvakrát pak dokázal v 1. předkole přejít dál. V obou případech se tak stalo proti andorskému týmu FC Santa Coloma. V sezóně 2016/17 však klub vypadl s Dinamem Tbilisi, o rok později s bulharským celkem BATE Borisov. Tentokrát ale Alaškert chytl do 1. předkola podstatně těžší kalibr než je Santa Coloma.

Potřebujeme plný národní stadion!

V Jerevanu se dle očekávání setkal výsledek losu 1. předkola Ligy mistrů s velkou odezvou. Oficiální web arménského mistra burcuje fanoušky a bere duel s Celticem jako možnost dosáhnout historického arménského úspěchu. „Dá se očekávat, že do Jerevanu dorazí více než 500 fanoušků Celticu. Potřebujeme tak mít plný stadion, obrovskou podporu od našich oddaných fanoušků v cestě za historickým úspěchem. Společně jsme silnější,“ hlásá oficiální klubový web Alaškertu.

Zároveň zmiňuje úspěch Alaškertu z prvního, a zatím posledního vzájemného střetnutí klubu se skotským fotbalem v rámci evropských soutěží. „Alaškert dokázal přejít přes St. Johnstone v rámci Evropské ligy, doma se prosadil Mihran Manasjan, v odvetě skóroval Norajr Gjozaljan,“ tlumočí web historická fakta.

Trenér Alaškertu: Musíme stavět na zkušenostech

Los 1. předkola již pro oficiální web Alaškertu komentoval také trenér jerevanského celku Varužan Sukiasjan, který ještě v roce 2016 vedl národní tým Arménie a pamatují si jej tak ze vzájemných zápasů s českým národním týmem i fanoušci z Česka. „Dostali jsme opravdu silného soupeře, zkušeného. Ale není důvod ke strachu. Musíme zvládnout dvě utkání, hrát aktivní fotbal a zkusit soupeři vnutit naši hru. Je potřeba si uvědomit, že máme tým složený ze zkušených hráčů, mnoho z nich má odehráno spoustu zápasů v národním týmu. S plnou vážností se budeme připravovat na duely se Celticem. Uděláme vše proto, abychom odehráli hezké zápasy a pobavili naše fanoušky,“ prozradil Sukiasjan.

To Celtic musí v nabitém programu řešit i jiné problémy. „Čeká nás dlouhé a náročné cesty do Arménie. Následně pak budeme hrát doma, což je pro nás zase výhoda. Jestliže prokážeme naši úroveň hry, tak vyhrajeme. Nicméně nesmíme soupeře podcenit. Moc dobře víme, jaké obtíže dokáží způsobit i takoví soupeři. Očekáváme v Arménii extrémně teplé počasí, nacož se musíme nachystat. A připravit se na celou konfrontaci s arménským mistrem,“ prozradil zase Chris Davies, kouč Bhoys a asistent Brendana Rodgerse.

Zápasové termíny
Další fáze soutěže

Vítěz souboje postoupí do 2. předkola a narazí na úspěšnější tým ze dvojice Rosenborg Trondheim – Valur Reykjavík. V případě neúspěchu se pak Celtic bude muset spokojit jen s účastí v předkole Evropské ligy. Tam by jej pak případně čekal poražený tým z dvojice FC Astana (Kazachstán) – FK Sutjeska Nikšič (Černá Hora).

Kádr Alaškertu

Sestava arménského mistra se skládá kromě domácích hráčů většinou o fotbalisty z východní a jihovýchodní Evropy. Mezi tyčemi se objevuje kromě Beglarjana i Srb Čančarevič. Mezi pilíře v obraně patří Arménci Artak Jedigarjan, Gagik Daghbašjan, Andranik Voskanjan, či zahraniční zadáci Danijel Stojkovič, Mladen Zeljkovič (oba Srbsko) a Dino Škvorc (Chorvatsko).

V záloze dostávají nejvíce prostoru Artur Jedigarjan, Artem Simonjan, Artak Dašjan a Choren Veranjan, ze zahraničních posil by si měl Celtic dávat pozor na nigérijského středopolaře Sunnyho Omeregieho, který v devíti zápasech arménské ligy skóroval pětkrát, což je nejvíc ze všech záložníků. Z ofenzivních hrotů si nejvíce startů v uplynulé sezóně připsal trojlístek Artak Grigorjan, opora týmu Mihran Minasjan a Srb Uro Nenadovič.

 

Začít konverzaci

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.