Historie klubu

Skotský fotbalový klub Celtic FC Glasgow byl založen 6. listopadu 1887, první své utkání pak odehrál 28. května 1888, symbolicky s aktuálně hlavním rivalem klubu, Rangers FC. Právě letopočet 1888 pak tkví v symbolech klubu a je brán jako směrodatný vzhledem k založení klubu.

Zakladatelem klubu je Bratr Walfrid, ten z prodeje lístků podporoval irské uprchlíky. K založení došlo při sešlosti organizované v kostele svaté Marie v dnešní ulici Forbes street, tehdy na East Rose Street, ve čtvrti Calton. Walfrid se inspiroval edinburghským klubem Hibernian, který také svou činností podporoval irské uprchlíky, hlavně pak děti. Název Celtic odkazuje na spojené irské a skotské vazby.

Ve zmiňovaném prvním zápase v historii se proti Bhoys postavila rezerva Rangers. Podle mnohých proto, aby hlavní tým neutrpěl nečekanou a ostudnou porážku s celkem, který nikdy spolu nehrál a který byl složen z hráčů posbíraných všude po Skotsku,  z týmů irských přistěhovalců. Za Celtic pak nastoupil i John Madden, který se později stal jednou z legend českého fotbalu. Dlouhých 25 let trénoval pražskou Slávii, nyní je pohřben na Olšanských hřbitovech.

Celtic se zařadil mezi největší evropské fotbalové kluby a v roce 1967 se stal prvním celkem z britských ostrovů, který získal Pohár mistrů evropských zemí, když klub zvítězil v Lisabonu 2:1 proti Interu Milán. V semifinále přitom Celtic vyřadil pražskou Duklu. „Lisabonští lvi“ přepsali dějiny zelenobílého klubu a Celtic už navždy bude zapsán v seznamu vítězů pohárové soutěže.