14 ARZANI Daniel

Národnost
aus Austrálie
Post
Záložník
Datum narození
4. 1. 1999
Místo narození
Chorramabád (Írán)
Výška
171 cm
Věk
20

Když bylo malému Danielovi sedm let, tak se jeho rodiče Sima a John Arzaniovi vydali z Íránu na cestu do Austrálie. Z počátku vyrůstal v Sydney, následovalo ale stěhování do Melbourne. A z Daniela se pak na australské půdě stal výborný fotbalista, který to dotáhl až do národního výběru. A po výborné prezentaci na MS v Rusku se pak Arzani dočkal přesunu do fotbalové smetánky. Z Melbourne City si jej do Anglie vytáhl mateřský klub Manchester City. A poněvadž talentovaný hráč potřebuje hrát, tak obratem odjel do Skotska. Na dvouleté hostování do Celticu.

Talent posvěcený cenami

Daniel Arzani začínal s fotbalem v provinčním klubu Coogee United, v roce 2011 pak oblékl dres mládežnického celku Eastern Suburbs sídlícího v Aucklandu na Novém Zélandu. Od šestnácti let působil v Sydney FC a vzápětí po něm sáhl Melbourne City. Klub, který spadá do sítě bohatého anglického celku Manchester City, ponechal Arzaniho rok v mládežnickém výběru a pak mu dal šanci v mužské kategorii. Následoval raketový vzestup.

Svůj první gól v australské nejvyšší soutěži totiž vstřelil v lednu 2018 proti Newcastlu Jets. Následně získal cenu pro hráče měsíce celé soutěže, po skvělých výkonech byl nakonec i nominován na cenu pro nejlepšího mladého hráče ligy. Co víc, cenu také získal. Zároveň byl nominován do all-stars týmu soutěže. I tak to nebylo vše, nakonec se Arzani dočkal i ceny Harryho Kewella pro nejlepšího australského fotbalistu do 23 let. Ohromný úspěch devatenáctiletého talentovaného záložníka.

To již bylo jasné, že se Arzani objeví v širším přípravném kempu národního mužstva před MS v Rusku. Mezinárodní debut si pak odbyl proti České republice, když v 84. minutě střídal Mathewa Leckieho. Nakonec byl nominován i do Ruska a stal se nejmladším australským hráčem na mistrovství světa vůbec, přímo v Rusku pak nejmladším účastníkem světového šampionátu.

Skvělý turnaj a přestup do Manchesteru City

Arzani navíc na turnaji nezklamal. Svůj první gól za národní tým vstřelil po minutě pobytu na hřišti v utkání proti Maďarsku. Na turnaji pak debutoval proti Francii, objevil se také v utkáních proti Dánsku i Peru.

Dal o sobě dostatečně vědět, takže během následujících dnů si jej do Anglie vytáhl z Melbourne klub Manchester City. Již dopředu pak anglický celek avizoval, že Arzaniho pošle obratem na hostování, s cílem udržet mladého Australana v herním rytmu. I vzhledem k dobrým meziklubovým vztahům se objevil rodák z Íránu na Celtic Parku. V kádru skotského týmu pak bylo dohodnuto dvouleté hostování, tedy až do léta roku 2020.

Evropská liga

SezónaKlub
Celkem-

Ladbrokes Premiership

SezónaKlub
Celkem-

William Hill FA Cup

SezónaKlub
Celkem-

Betfred Cup

SezónaKlub
Celkem-