Alaškert040%21254
Celtic FC160%61366

Podrobnosti

Datum Čas Liga Sezóna Rozhodčí
10.7.2018 18:00 Liga mistrů 2018/2019 D. Grujič - V. Jovanovič, D. Bogičevič (Srbsko)

Reportáž

V těžkých povětrnostních podmínkách arménského vedra se Celtic prezentoval zkušeným výkonem, s minimem chyb v defenzívě a s trpělivostí směrem do útoku. A soutěžní premiéru ročníku 2018/2019 zvládl v konečném účtování na výtečnou. Do Skotska se totiž vraceli svěřenci Brendana Rodgerse s vítězstvím 3:0. Pod něj se svými góly podepsali Odsonne Édouard, Callum McGregor a James Forrest, který navíc přidal i dvě gólové nahrávky. Do odvety tak může Celtic vstupovat s chladnou hlavou.

Édouardův gól do šatny uklidnil Celtic

Již před utkáním sám hrdina zápasu James Forrest upozorňoval na klimatickou náročnost utkání. A po zápase zmíněné potvrdil manažer Brendan Rodgers: „Bylo neuvěřitelné horko, a to jsem jen seděl na lavičce. Musím před hráči smeknout klobouk, na tyto podmínky nejsme vůbec zvyklí, ale zvládli to dokonale.“ Také potvrdil, že v úvodu zápasu čekal Celtic tlak domácího týmu. A ten opravdu během první půle několikrát zahrozil, ovšem Gordon si se střelami, které zamířili mezi tyče, poradil.

Podobně úspěšný byl na druhé straně srbský brankář Čančarevič. Ten již ve třetí minutě musel krýt střelu McGregora, další příležitosti přišli krátce po čtvrthodině hry. Ale Celtic několik průniků po křídlech nakonec ve vápně nezakončil, a málem přišel trest. Hlavně Dashjanova střela měla dostatečnou razanci, Gordon ale zákrokem na zemi vyrazil míč do bezpečí. V dalších šancích pak neuspěl dvakrát Moussa Dembelé, z té druhé vytěžil dorážku McGregor. Ale tento pokus zamířil těsně vedle branky. Přesto se Celtic zaslouženě dočkal.

Rostoucí tlak vyústil nejprve v další přihrávku na Dembelého, kterému ale včas v ústrety vyběhl Čančarevič. Zmenšil střelecký úhel francouzskému útočníkovi natolik, že ten nedokázal brankáře Alaškertu obstřelit. O dvě minuty později ale další závar ve vápně domácího celku skoknčil brankou. Míč se po několika peripetiích dostal až k Forrestovi, který zkusil z voleje vystřelit. Značně nepřesná trefa ale nakonec skončila šťastně u zcela volného Édouarda, který neváhal a ve stoprocentní gólovce poslal míč do sítě.

Trpělivost růže přinesla

Hned v úvodu druhé půle ale mohli domácí srovnat. Mladíček Jack Hendry, který po solidně zahrané přípravě dostal při absenci třech obránců ze základu šanci na pravém kraji defenzívy, z nezkušenosti chyboval. Do šance se tak hrnul Jefferson Reis, ale Brazilec se zachoval v koncovce jako zbrklý hoch a než aby si šanci pořádně připravil, po dvou krocích vystřelil a Gordon neměl s tímto nezdařeným pokusem větší problém.

Ještě jednou zahrozil Alaškert v 64. minutě, kdy z větší vzdálenosti vypálil Artak Edigarjan. Gordon jeho pokus vyrazil nad branku. V 68. minutě poslal Rodgers do hry Sinclaira a Kouassiho, zatímco odpočívat zamířili Dembelé a mírně zraněný Ntcham. Gordon pak jistil náznak šance ze strany Jeffersona, aby v posledních minutách Celtic udeřil. McGregor zahrál výtečný roh a padající míč způsobil v obraně Alaškertu neuvěřitelné zmatky. Těch nakonec využil James Forrest, ke kterému se odrazil míč po ráně Hendryho. Přesná a chladnokrevná trefa znamenala náskok 2:0.

Nepříznivý vývoj neustál Jefferson, který si trošku vybil frustraci na Hendrym, kterého vzal zezadu přes nohy. Domácí kouč pak rychle hříšníka stáhl ze hry, aby zamezil případnému vyloučení, pač Brazilec už jednu žlutou kartu měl. Když už se zdálo, že se skóre ze své podoby nepohne, přišla třetí branka skotského mistra. Forrest potáhl míč, navázal na sebe bránící hráče a poté předal přihrávku McGregorovi. A Callum McGregor střelou pod nohami obránce zamířil přesně na zadní tyč.

Celtic tak odmítl reprízu kolapsu ve stylu prohry na půdě gibraltarského Lincolnu Red Imps a porazil jerevanský FC Alaškert po spolehlivém výkonu 3:0.

FK ALAŠKERT – CELTIC FC 0:3 (0:1)
Góly:
45+2′ Edouard (Forrest), 81′ Forrest (Hendry), 90′ McGregor (Forrest). Žluté karty: 15′ Jefferson, 45+2′ Artur Edigarjan, 67′ Daghbašjan (vše Alaškert). Bez červené karty.