Celtic FC vs. Aberdeen FC

2 - 1
Konečný výsledek

Reportáž

Tohle finále skotského FA Cupu mělo neskutečný drive. Celtic v prvním poločase čelil nečekanému náporu Aberdeenu, naštěstí dokázal odpovědět na krásnou Hayesovu trefu stejnou mincí. Druhá půle se změnila v dobývání branky „The Dons“, které nakonec slavilo úspěch. Ve chvíli, kdy se zápas chystal na prodloužení, rozhodl nádhernou brankou Tom Rogic! Celtic se dočkal, po lize a Ligovém poháru vyhrál i FA Cup a slaví fantastický TREBLE, podpořený tím, že v domácích soutěžích v sezóně 2016/2017 ani jednou neprohrál!

Brendan Rodgers pustil do hry oproti poslednímu utkání ligového ročníku Lustiga, který na kraji obrany nahradil Gambou. Jinak zůstala soupiska stejná, uzdravený Dembelé zůstal na střídačce a přednost dostal Griffiths. Samotnému utkání pak předcházela minuta ticha za oběti útoku v Manchesteru. A již před výkopem bylo také jasné, že se finále poháru odehraje ve skvělé atmosféře, o kterou se budou starat fanoušci obou týmů.

Aberdeen vyhrál FA Cup naposledy v roce 1990 a ta sedmadvacetiletá pauza byla znát na aktivitě The Dons. Ti vstoupili do zápasu skvěle, hýřili aktivitou a byli nebezpeční. A když v osmé minutě rozehrál McGinn rozhový kop na nohu Johnnyho Hayese, šli do vedení. Na ránu z voleje neměl Gordon šanci reagovat, perfektně sehraná standardka potrestala nedůslednost defenzívy Bhoys.

Ti, zatímco v obraně přece jen tentokrát nebyli tak zocelení, tak v útoku se jim podařilo skórovat. A to naštěstí hned vzápětí po Hayesově trefě. McGregor v pádu posunul ještě míč ke Stuartu Armstrongovi, ten využil malé nedůslednosti hostů a mezi těly Logana a Taylora poslal míč na zadní tyč! Další těžký moment pro Celtic přišel ve 23. minutě, kdy v souboji o míč trefil Stockley loktem do hlavy Tierneyho, který po pár minutách ošetřování musel z trávníku. Nahradil ho Rogic a jak se později ukázalo, Rodgers měl v tomto tahu skvělou ruku. Na Tierneyho místo se posunul do obrany McGregor, kterému trvalo nějakou dobu převzít úlohu obránce.

Gordon si pak připsal v dalším průběhu první půle několik důležitých zákroků. Ve 29. minutě vykryl ránu Jacka zpoza šestnáctky, o chvíli později se vytáhl i proti hlavičce Stockleyho. Závěr půle ale patřil favoritovi, jenže Griffiths poslal přímý kop vedle, stejně dopadl v páté minutě nastavení Sinclair.

Druhý poločas se pak postupně měnil v dobývání aberdeenské obrany. Po Griffithsově nevyužitém úniku ještě zahrozili i The Dons, ale Stockley ani Considine se k míči centrovanému napříč vápnem včas nedostali. Prakticky vzápětí měl na noze vedení Sinclair, ale z otočky trefil jen Lewise. Největší šanci druhé půle měl McLean, který si sbíhal na centr před prázdnou branku, ale balón nakonec podběhl a fanoušci Dons se nechápavě drželi za hlavu.

A pak už hráli prakticky jen hráči Bhoys. V 59. minutě se prosmýkl do šance Roberts, ale minul. O čtyři minuty později Lewis vychytal Armstronga, ještě větší šanci měl Roberts. Ten pomotal hlavu bránícímu Reynoldsovi, poté potáhl míč do středu a jeho bombu Lewis na poslední chvíli vytáhl na tyč. Z následného rohu se míč odrazil k Lustigovi, jeho pokus skončil těsně vedle branky.

V 70. minutě zastavil stav 1:1 Taylor, který vyhlavičkoval na roh lob, kterým Roberts hledal před branku nabíhající duo Sinclair – Griffiths. A Celtic zahrozil opět i z následujícího rohu, Boyata rybičkou naskočil na centr Griffithse, ale na přední tyči nezakončil přesně.

Poslední práci v zápase si na druhé straně připsal brankář Gordon v 75. minutě, kdy vytáhl Shinnieho štiplavý pokus zpoza vápna. V 77. minutě naopak mohl rozhodnout Griffiths, ale i Lewis vytáhl parádní zákrok. Ještě těžší práci měl gólman Aberdeenu v 80. minutě, kdy lehký centr propadl až na zadní tyč k Sinclairovi, ten však trefil jen vybíhajícího brankáře. Tlak Celticu byl v těchto chvílích drtivý, Aberdeen měl obrovský problém dostat se aspoň k půlící čáře.

Ale když neuspěli Roberts a poté nedal na zadní tyči ani Lustig, zdálo se, že dojde duel do prodloužení. V 92. minutě však udeřilo. Tom Rogic převzal hluboko ve hřišti přihrávku od Armstronga, potáhl si balón až do vápna, tam si postrčil míč více do strany a pod tělem Lewise rozhodl fantastické finále skotského FA Cupu.

Celtic tak po čtyřech letech znovu ovládl národní pohár, připsal si třetí treble v historii a dovršil fantastické tažení sezónou, kdy ve skotských soutěžích neprohrál jediný duel.