Los Evropské ligy rozhodl, Celtic se v základní skupině soutěže střetne s okřídlenými celky ze Salzburgu a Lipska, čtvrtým do party jsou „kamarádi“ z Trondheimu. Šestikolové boje vyvrcholí v prosinci a určí, které dva celky postoupí do dalších bojů. Na úvod se střetne Celtic v domácím prostředí s Rosenborgem Trondheim, poté zamíří do Rakouska a následně do Lipska. Co je důležité, postup není nereálný, spíše naopak. České a slovenské fanoušky může mrzet, že nevyšly varianty se Slávií, Jabloncem či Trnavou. Lipsko a Salzburg však nejsou nedostupné destinace.
Red Bull Salzburg
Pamětníci určitě znají úspěšnou Austrii, jeden z předních rakouských klubů, který v roce 1994 bojoval ve finále Poháru UEFA s Interem Milán. Do té doby nikdy neprošel přes druhé kolo evropských soutěží, ve zmiňované sezóně ale zářil. Vše začalo vyřazením slovenské Dunajské Stredy (2:0 a 2:0), pak již následovaly jen týmy z vyspělých evropských fotbalových zemí. Ani Royal Antverpy Salcburku gól nedal (1:0 a 1:0). Portugalský Sporting Lisabon pak sice doma vyhrál 2:0 a vezl do Rakouska nadějné vedení. Tam ale zkolaboval a po výsledku 2:0 v normální hrací době dostal třetí, smrtící úder v prodloužení. Salcburk pak vyřadil i německé celky z Frankfurtu a Karlsruhe. Ve finále však po výsledcích 0:1 a 0:1 padl s Interem Milán.
Salcburk v uvedené sezóně nastoupil do finálových bojů jen se dvěma cizinci. V současném kádru by dohromady nedal německý manažer Marco Rose z Rakušanů základní jedenáctku ani náhodou. V týmu působí totiž jen devět hráčů z Rakouska. Za to národností zastoupených v kádru je hned čtrnát. V uvedeném „babylónu“ vedou dvojí zástupci Brazílie, Německa, Zambie, Japonska i Mali.
Vzájemná konfrontace v sezóně 2014/2015
Salcburk se setkal v souboji s glasgowským Celticem v rámci evropských pohárů jen jedinkrát. A také to bylo ve skupině Evropské ligy, v sezóně 2014/2015. V Rakousku skončil duel remízou 2:2 (góly Celticu Wakaso Mubarak a Scott Brown), v odvetě ale uspěl soupeř. Dobyl Celtic Park po vítězství 3:1. Jediný gól Bhoys tehdy vstřelil norský záložník Stefan Johansen. Salcburk vybojoval se šestnácti body suverénní postup ze skupiny, Celtic ale z druhého místa putoval také dál. Hned v dalším kole však oba celky svou pouť soutěží skončily.
Více konfrontací se skotským fotbalem v evropských soutěžích Salcburk v historii nemá.
Současný kádr týmu
Brankáři: Stankovic Cican #1, Coronel Carlos Miguel #31 (Brazílie), Walke Alexander #33 (Německo)
Obránci: van der Werff Jasper #2 (Švýcarsko), Onguéné Jérome #6 (Kamerun), Ramalho André #15 (Brazílie), Ulmer Andreas #17, Lainer Stefan #22, Farkas Patrick #25, Pongračič Marin #34 (Chorvatsko), Todorovič Darko #55 (Bosna)
Záložníci: Haidara Amadou #4 (Mali), Yabo Reinhold #7 (Německo), Samassékou Diadie #8 (Mali), Wolf Hannes #13, Szoboszlai Dominik #14 (Maďarsko), Junuzovic Zlatko #16, Leitgeb Christoph #24, Schmid Romano #28, Okugawa Masayo #37 (Japonsko), Schlager Xavier #42, Mwepu Enock #45 (Zambie)
Útočníci: Dabour Monaes #9 (Izrael), Prevljak Smail #11 (Bosna), Minamino Takumi #18 (Japonsko), Daka Patson #20 (Zambie), Gulbrandsen Fredrik #21 (Norsko)
Red Bull Lipsko
Ze třetího výkonnostního koše byl Celticu jako soupeř nalosován další klub z „klanu“ Rudých býků, a to německé Lipsko. Klub jako takový byl založený v roce 2009. V Lipsku v dávné historii působilo více klubů, ale vesměs všechny prožívaly divoké roky, plné vzestupů a hlavně pádů. Za RasenBallsport Leipzig, jak zní oficiální název klubu, ale stojí silný vlastník. A to se projevilo hlavně na raketovém rozkvětu celku. Premiéru v evropských soutěžích si klub plný kvalitních hráčů (draze zaplacených) užil v minulé sezóně a došel až do čtvrtfinále Evropské ligy. O velké kvalitě německého klubu hovoří i letošní výsledky.
Lipsko si vcelku hladce poradilo v kvalifikačních kolech Evropské ligy se švédským Häckenem (4:0 a 1:1) i s rumunskou Craiovou (3:1 a 1:1). Tuhý boj svedlo Lipsko až v kvalifikaci s ukrajinskou Zorjou Luhaňsk. Po výsledcích 3:2 doma a 0:0 venku si ale Lipskou vybojovalo postup. V minulé sezóně se Red Bullu podařilo vyřadit v Evropské lize špičkové kluby, Neapol či Zenit. Prostě z Lipska musí jít respekt. A mimochodem, šest hráčů ze současného kádru RB Lipsko hrálo v minulosti za Salcburk.
Spojení se Celticem? Marvin Compper
Přišel na Celtic Park jako zkušený zadák, který měl pomoci zvýšit kvalitu defenzivních řad. Jenže Marvin Compper je neviditelným. Zranění ho na trávník nepouští a německý zkušený forvard upadl v zapomnění. V Lipsku však strávil čtyři sezóny. Vzhledem ke krátké historii RB Lipsko se samozřejmě oba týmy v Evropě nepotkaly. Jediná zkušenost Celticu s „východoněmeckou“ kopanou je vázána na sezónu 1975/76, kdy Sachsenring Zwickau vyřadil Celtic ve čtvrtfinále Poháru vítězů pohárů.
Současný kádr týmu
Brankáři: Gulácsi Péter #1 (Maďarsko), Müller Marius #21, Mvogo Yvon #28 (Švýcarsko), Krahl Julian #32
Obránci: Saracchi Marcelo #2 (Uruguay), Orban Willie #4, Upamecano Dayot #5 (Francie), Konaté Ibrahima #6 (Francie), Klostermann Lukas #16, Mukiele Nordi #22 (Francie), Halstenberg Marcel #23, Nukan Atinc #33 (Turecko)
Záložníci: Sabitzer Marcel #7 (Rakousko), Ilsanker Stefan #13 (Rakousko), Stierlin Niclas #26, Laimer Konrad #27 (Rakousko), Demme Diego #31, Majetschak Erik #40, Bias Oliver #41, Kampl Kevin #44 (Slovinsko)
Útočníci: Poulsen Yussuf #9 (Dánsko), Forsberg Emil #10 (Švédsko), Werner Timo #11, Bruma #17 (Portugalsko), Cunha Matheus #20 (Brazílie), Augustin Jean-Kévin #29 (Francie), Krüger Lukas #38, Hartmann Fabrice #39
Rosenborg BK Trondheim
Na pravidelné lince mohou hráči Celticu létat k zápasům do Trondheimu. V minulé sezóně se oba týmy střetly v kvalifikaci Ligy mistrů, stejně tak tomu bylo i v tomto ročníku. A hle, los Evropské ligy si se Celticem a Trondheimem znovu zašpásoval. A týmy se setkají i ve skupině. A doufejme, že znovu bude tím úspěšnějším týmem Celtic. Ve vyrovnané skupině totiž budou hrát každé body důležitou roli.
Letošní pouť evropskými poháry začal norský mistr na Islandu, po prohře 0:1 s Valurem nakonec trošku diskutabilně postoupil po domácí výhře 3:1. Na Celtic ale Rosenborg nestačil, v Glasgowě prohrál 3:1 a v Norsku skotský tým uhrál nepohlednou remízu 0:0. V následných bojích v Evropské lize norský tým nezaváhal. Dvakrát porazil jak Cork City, tak v play-off kole i makedonskou Škendiji Tetovo.
Celtic úspěšnějším
Ve vzájemných zápasech je úspěšnějším týmem skotský celek. Ten v posledních čtyřech soubojích nepoznal hořkost porážky. Naposledy tak s Trondheimem prohrál v sezóně 2001/02, kdy se oba celky potkaly v Lize mistrů, ve skupinové fázi. Na Celtic Parku se radovali Bhoys, v Trondheimu ale Rosenborg poměrem 2:0. O postupu v minulé sezóně rozhodl po výsledcích 0:0 na Celtic Parku a 1:0 v Trondheimu James Forrest. O tři letošní branky Bhoys se podělili francouzští hráči Olivier Ntcham a Odsonne Edouard, který se prosadil dvakrát.
Současný kádr týmu
Brankáři: Hansen André #1, Østbø Arild #24
Obránci: Hedenstad Vegar Eggen #2, Meling Birger #3, Reginiussen Tore #4, Hovland Even #16, Gersbach Alex #20 (Austrálie), Reitan Erlend Dahl #21, Šerbečič Besim #26 (Bosna), Ogbu Igoh #30 (Nigérie)
Záložníci: Denič Dorde #5 (Srbsko), Jensen Mike #7 (Dánsko), Konradsen Anders #8, Trondsen Anders #15, Lundemo Marius #25, Skarsem Olaus #36
Útočníci: Bendtner Nicklas #9 (Dánsko), Vilhjálmsson Matthías #10 (Island), de Lanlay Yann-Erik #11, Søderlund Alexander #14, Levi Jonathan #17 (Švédsko), Helland Pål André #23, Jebali Issam #27 (Tunisko), Adegbenro Samuel #28 (Nigérie), Botheim Erik #34