V Monaku padlo rozhodnutí a Celtic, poslední skotský tým v evropských pohárech, zná své soupeře v základní skupině Ligy mistrů. Diváci na Paradise se mohou těšit na velkokluby FC Bayern Mnichov a Paris St. Germain, kvartet doplňuje nejslavnější belgický tým, RSC Anderlecht Brusel. Skupinová fáze Ligy mistrů začíná v úterý 12. září, Celtic na úvod přivítá francouzský celek!
Během losování v Monaku se rýsovaly zajímavé varianty. Pravidelný soupeř Bhoys, Barcelona, měla ve skupině po třech vylosovaných koších i Juventus a Olympiakos, hrozila například i varianta skupiny H, s Realem, Dortmundem a Tottenhamem. Tuhle grupu však vyfasoval přemožitel Slávie, APOEL. Další silná skupina s Chelsea, Atléticem a AS Řím, pak dostala jako dárek výlety do Karabachu. A pro Celtic nakonec přišla varianta skupiny B!
FC BAYERN MNICHOV
Německý velkoklub netřeba dlouze představovat. Nicméně bavorský celek zažil divokou historii, založen byl v roce 1900, první titul získal v roce 1932, ovšem rozvoj klubu zastavila 2. světová válka, lépe řečeno nástup Hitlera k moci. V klubu totiž na významných pozicích působili Židé.
V téže sezóně, kdy Celtic v Lisabonu získal slavně triumf v Lize mistrů, uspěl Bayern ve finále Poháru vítězů pohárů, když porazil v prodloužení zápasu druhý glasgowský celek, Rangers. Během své existence získal Bayern pět titulů v Lize mistrů/PMEZ, v dalších pěti případech prohrál ve finále. Jednou pak klub uspěl v Poháru UEFA, jak jsme již zmiňovali, získal i titul v PVP. V roce 2013 získal Bayern i Superpohár UEFA stejně jako titul v rámci Mistrovství světa klubů.
Mnichovský celek vyhrál v sedmadvaceti případech mistrovský titul v Německu, osmnáctkrát vybojoval vítězství v národním poháru.
BILANCE PROTI CELTICU
Bayern se Celticu postavil v rámci evropských pohárů do cesty jen jednou, a to v sezóně 2003/04, právě v rámci skupinové fáze Ligy mistrů. V úvodním zápase 13. září 2003 vyhrál Bayern těsně 2:1, když na domácí půdě prohrával po gólu Thompsona z 57. minuty. Nakonec ale zářil Makaay a dvě jeho trefy v závěru duelu zachránily jasného favorita. Odveta v Celtic Parku skončila bezbrankovou remízou, ačkoliv byl Celtic mírně aktivnější. V téže skupině se tehdy představil i Anderlecht, oproti letošnímu losu došlo pouze k záměně Lyonu za jiný francouzský klub, PSG.
ZÁPASY PROTI SKOTSKÝM KLUBŮM
Německý mistr se v minulosti často střetával se skotskými celky. Nejvíce pak s Rangers FC, poprvé v již několikrát zmiňovaném finále PVP 1966/67 (1:0 po prodl.). V sezóně 1970/71 se oba kluby střetly v tehdejším Veletržním poháru, předchůdci Poháru UEFA, současné Evropské ligy. Bayern vyhrál v rámci 1. kola doma 1:0 a ve Skotsku uhrál remízu 1:1. Hned v další sezóně na sebe oba týmy narazily znovu, v semifinále PVP. A tentokrát se po výsledcích 1:1 a 2:0 radovali hráči Rangers.
V sezóně 1982/83 narazil Bayern v PVP na Aberdeen a opět mnichovský klub prohrál (0:0 doma a 2:3 venku). V sezóně 88/89 ve čtvrtfinále Poháru UEFA vyřadil Bayern Hearts (2:0 a 0:1), hned v další sezóně pak v PMEZ i Rangers FC (0:0 a 3:1). V sezóně 1995/96 zažil svátek celek Raith Rovers, který na Bayern narazil v Poháru UEFA, ve 2. jeho kole. Bayern vyhrál v obou duelech, doma 2:1, venku 2:0.
Další konfrontace Bayernu se skotským fotbalem přišla v sezóně 1999/00, kdy se mnichovský klub střetl s Rangers v základní skupině Ligy mistrů, doma vyhrál 1:0, v Glasgowě remizoval 1:1. Pak již došlo na zmiňovaný souboj se Celticem, poslední skotským soupeřem Bayernu byl pak Aberdeen, v sezóně 2007/08 v Poháru UEFA. Před deseti lety vyhrál Bayern doma 5:1, ve Skotsku ale znovu jen remizoval, 2:2.
PARIS ST. GERMAIN
Francouzský celek o sobě dal v letní pauze hodně vědět. Z Barcelony totiž ukradl Neymara a ten, jak je v těchto dnech vidět, má obří formu. Neymar se pak na Celtic Park vrátí, když v loňské sezóně zavítal do Skotska jako člen barcelonského kádru, také v rámci UEFA Champions League. A jeho slovní přestřelky se Šimunovičem i Lustigem, který hnal střídajícího Neymara ze hřiště ve chvíli, kdy si současná největší hvězda PSG začala ještě na trávníku sundávat chrániče.
PSG je poměrně mladý klub, který vznikl v roce 1970 spojením dvou pařížských celků. Stačil však od té doby získat šest mistrovských titulů, jedenáctkrát vyhrát národní pohár a sedmkrát ligový pohár. V evropských pohárech vyhrál v roce 2001 Intertoto Cup a hlavně pak v sezóně 1995/96 zaniklý Pohár vítězů pohárů. Momentálně je dle průzkumů druhým nejpopulárnějším francouzským klubem za Olympique Marseille.
BILANCE PROTI CELTICU
Pařížský klub má na duel se Celticem velmi příjemné vzpomínky. V sezóně 1995/96, kdy PSG vyhrálo Pohár vítězů pohárů, narazilo ve 2. kole soutěže právě na Celtic. Doma vyhrál francouzský klub 1:0 po trefě Djorkaeffa, v Celtic Parku pak dokonce 3:0, když se dvakrát trefil Loko a jednou Nouma. Nevydařený souboj snad zůstane letos zapomenut.
ZÁPASY PROTI SKOTSKÝM KLUBŮM
I přes relativně krátkou historii klubu se PSG v evropských pohárech několikrát střetlo se skotským soupeřem. Poprvé to bylo v sezóně 1984/85, když PSG narazilo v 1. kole Poháru UEFA na Heart of Midlothian. Doma vyhráli hráči francouzského celku 4:0, remíza 2:2 v odvetě jim tedy nemohla překazit postupovou radost.
Na ni již nedošlo v sezóně 2001/02, kdy se PSG protlačilo do hlavní soutěže Poháru UEFA přes vítězný Intertoto Cup. Ve třetím kole pak los poslal pařížský tým do Glasgowa, na zápas s Rangers FC. Nejen během tohoto duelu, ale i během odvety se diváci gólu ze hry nedočkali. A Rangers pak uspěli v penaltovém rozstřelu poměrem 4:3 a šli dál. A to bylo naposledy, co se PSG střetlo se skotským týmem.
RSC ANDERLECHT BRUSEL
Belgický Anderlecht je nejúspěšnějším fotbalovým klubem v historii své země. Založen byl již v roce 1908 a od té doby získal 34 titulů mistra ligy, včetně tedy toho loňského. Devětkrát klub ovládl belgický národní pohár, v jednom případě pak ligový pohár. Třináctkrát Anderlecht slavil zisk belgického superpoháru.
Klub však získával významné trofeje i na mezinárodní scéně. V sezónách 1975/76 a 1977/78 vyhrál Pohár vítězů pohárů, sezóně 1982/83 pak i Pohár UEFA. V letech 1976 a 1978 pak Anderlech uspěl i v boji o evropský Superpohár.
BILANCE PROTI CELTICU
Anderlecht a Celtic se v evropských pohárech zatím, i přes bohaté účasti obou týmů ve své historii, střetly jen jedinkrát, a to v již zmiňované skupině Ligy mistrů v sezóně 2003/04. První zápas se odehrál 21. října 2003 v Bruselu a domácí tým urval vítězství 1:0, když výhru domácích vychytal český brankář Daniel Zítka a klíčový gól vstřelil Aruna Dindane. Anderlecht hrál přitom 64 minut zápasu o deseti. V odvetě ale již Celtic uspěl, dne 5. listopadu doma vyhrál 3:1. Již ve 29. minutě bylo vlastně jasno, Bhoys vedli po gólech Larssona, Millera a Suttona 3:0. Za hosty snižoval opět Dindane.
ZÁPASY PROTI SKOTSKÝM KLUBŮM
Velmi záhy po vzniku evropských pohárů narazil Anderlecht také na skotského soupeře. V sezóně 1959/60 svedl los Poháru mistrů evropských zemí bruselský tým do souboje s Rangers FC a skotský tým v kvalifikačním kolu soutěže jasně uspěl, po vítězstvích 5:2 a 2:0. O tři sezóny později postoupil v PMEZ Anderlecht až do čtvrtfinále, v šedesátých letech však byl skotský klubový fotbal velmi silný a Dundee FC tak vystavilo bruselskému klubu stopku po výsledcích 4:1 a 2:1!
V sezóně 1969/70 se Anderlecht střetl v dnes již zcela zapomenutém Inter-Cities Fairs Cupu skotskému klubu Dunfermline United a konečně se belgický klub dočkal výhry. A po zápasech 1:0 doma a 2:3 venku i těsného postupu. Na další konfrontaci se skotským klubem si Anderlecht musel počkat až do sezóny 1979/80. Tentokrát šlo o duel s druhým celkem z Dundee, tedy s United. Po výsledcích 0:0 venku a 1:1 doma však šel dál v rámci Poháru UEFA skotský klub.
Následovala další delší pauza a v sezóně 1992/93 v Poháru UEFA střet s Hibernian Edinburgh. Znovu šlo o těsný souboj a o dva remízové duely. Anderlecht uspěl díky remíze 2:2 venku, v Bruselu skončilo utkání 1:1. Další a poslední konfrontací již byla zmiňovaná bitva s Bhoys ze skupiny Ligy mistrů.